Poznáváme hlavní město ČR

přidáno: 1. 4. 2013 12:32, autor: Ivana Vávrová   [ aktualizováno 1. 4. 2013 12:39 ]
Návštěva Prahy
V úterý 26. 3. 2013 vyjeli žáci 3. – 5. ročníku do Prahy, aby na vlastní oči viděli některé památky našeho hlavního města, o kterých se učí.  A protože nachlazení a rýma dorazily i do naší školy, musela jsem mít v záloze i několik náhradníků. Dobrovolníci se přihlásili z 2. třídy: V. Nováková, P. Holeček a E. Zejman. Přestože patřili mezi nejmladší účastníky, zhostili se této výpravy s velkým nasazením a musím je touto cestou pochválit. Nevadila jim ani velká zima a pěší přesun po Praze, ale ani si doma nezapomněli „dobrou náladu“.

Naše putování začalo v Národním divadle, kde jsme měli zajištěnu hodinovou prohlídku – s odborným průvodcem. Děti viděly základní kameny, prezidentský vchod, železnou oponu, jeviště (kde se zrovna připravovalo na večerní představení), lóže pana prezidenta i krásné hlediště. Zajímalo je vše – např. Kolik váží ten obrovský lustr?, Jak se na něm vyměňují žárovky?, Jak se čistí všechna ta světla? Jak se v divadle uklízí?, ... Na všechny své otázky dostaly od paní průvodkyně odpověď.

Další přesun již byl pěšky. Prošli jsme Národní třídu, zastavili jsme se v dolní části Václavského náměstí (zde jsme si dávali velký pozor na naše batůžky). Viděli jsme Národní muzeum (kdo měl štěstí, zahlédl i jezdeckou sochu sv. Václava) a pak už naše kroky směřovaly na Staroměstské náměstí. Při přesunu jsme chviličku zastavili u Stavovského divadla, ale pak už nás čekalo Staroměstské náměstí, kde probíhaly velikonoční trhy. Odsud  jsme nabrali směr - Karlův most, který děti nadchl. I zde jsme chviličku zastavili, abychom se rozhlédli. Viděli jsme Pražský hrad, Petřín, ale i Národní divadlo. Nerudova ulice – naše největší zátěž. Ulice je úzká (čemu se dříve vyhýbat a ještě hledat znamení na domech), turisti (kteří se nám vždy zapletli do „našeho štrůdlu“) a ten „obrovitáááánský kopec“, který jsme museli zdolat. Ale stálo to za to. Pohled na naše krásné hlavní město z Hradčanského náměstí je jedinečný.

Tady již na nás čekal náš další průvodce, který s námi prošel Pražským hradem. Prohlédli jsme si Chrám sv. Víta, viděli jsme střídání Hradní stráže. Jelení příkop – zde jsme si potvrdili, že Pražský hrad je opravdu hrad, kterému nechybí hradby a příkop. Vladislavský sál, I., II. a III. nádvoří, Zlatá ulička, Daliborka, ……..Panovníci, významní architekti, gotika, baroko,….a pan průvodce má stále co vyprávět.

Nedalo se nic dělat, autobus již na nás čekal a tak jsme seběhli po zámeckých schodech ke stanici metra Malostranská. Rozloučili jsme se s naším průvodcem, uvelebili se v pohodlných sedačkách autobusu a vyrazili jsme směr Dřísy. Myslím, že návštěva Prahy se vydařila, D. CH.

viz video - Praha - fotografie dětí
               -  Poznáváme hlavní město ČR