Expedice "SALAMANDRA " - Zvolen 23.6.-26.6. 2016

přidáno: 28. 6. 2016 13:25, autor: Ivana Vávrová   [ aktualizováno 28. 6. 2016 19:59 ]
Den 1.

Putování za ekopoznatky započalo ve čtvrtek 23.6. ve velmi brzkých hodinách na nádraží Všetaty. Čekaly nás přestupní stanice v Praze, Púchově, Žilině, Banské Bystrici a Zvolenu. Vše navazovalo, personál ve vlacích byl velmi ochoten poradit, takže jsme zdárně dorazili do Penzionu Central, kde jsme si vybalili, odpočinuli a vyrazili do zvolenských ulic na zkoumání okolí. Proběhl také první nákup v blízké prodejně potravin - zážitek veliký z platby v jiné měně . Večeře byla předem zajištěna v nedaleké jídelně, takže naše bříška netrpěla hlady. Večer byl volný program, hygiena a večerka.

Den 2.

Po snídani vyzvedla naši ekologickou skupinu paní Lucia Miňová z Ekocentra Poĺana. Celý den byla naší průvodkyní. Vydali jsme se na výpravu na Pustý hrad, který leží na okraji Zvolena. Lucia podávala průběžně odborné informace nejen o ekosystému v dané lokalitě, ale také o historii města. Během cesty na hrad se nám podařilo při práci zastihnout archeologickou skupinu, v tomto čase zde probíhaly vykopávky v části zvané Dolný hrad. V cíli jsme se občerstvili a pak Lucie dětem připravila několik her zaměřených na vnímání přírody. Zpáteční cesta vedla opačnou stranou kopce a byla to skvělá volba. Podařilo se nám totiž něco unikátního. Jeden člen naší výpravy postřehl na cestě krásného brouka. Kdybychom neměli s sebou Lucii, obdivně bychom si ho prohlédli a pokračovali v sestupu. Jenomže díky odbornici a nadšené přírodovědkyni jsme se dozvěděli, že jde o velmi vzácného brouka  - tesaříka alpského, který se vyskytuje jen v určité lokalitě.  Co víc si na ekovýpravě přát ???!!!  Po večeři jsme se zašli podívat na náměstí, děti měly rozchod, ochutnaly zmrzlinu a nakoupily nějaké mlsky a pití a užily si samostatnosti. Po náročném dni se spalo jako v kolíbce.

Den 3.

Navštívili jsme SNG ( Slovenskou národní galerii ), kde je umístěno malířské a sochařské umění z období 14. – 16. století, a která se nachází v prostorách zvolenského zámku. A poté následovala toužebně očekávaná návštěva bazénu v Kováčové. Několik bazénů v jednom areále byla super zábavou nejen pro děti. Po třech hodinách v aquaparku nás MHD dopravila zpět do Zvolena, přímo k nákupnímu centru. Zde měly děti opět rozchod, aby mohly nakoupit dárečky svým blízkým a sobě nějakou tu dobrotu. Večeře v pizzérii Corina byla pověstnou třešničkou na dortu. Den to byl vážně skvělý.

Den 4.

V 9:09 hodin jsme nastoupili do vlaku Zvolen – Banská Bystrica. Poté jsme přestoupili na vlak do Žiliny a odtud nás mezinárodní spoj dovezl až na Hlavní nádraží do Prahy. Cestou nás zdrželi tři výluky, takže původní spoj do Všetat nám ujel, nicméně o půl hodinky později jel vlak další. Šťastné shledání dětí a rodičů ve Všetatech proběhlo okolo 18:10 hodiny.

Velice děkujeme sponzorům  OÚ Dřísy, OÚ Konětopy za finanční příspěvky. Firmě Bidvest a firmě BS FOOD za materiální příspěvky v podobě potravin.

Doufáme, že si děti tento společný výlet užily a budou na něj dlouho vzpomínat J.

Video YouTube