Aktuality‎ > ‎Aktuality ZŠ‎ > ‎

Divadlo Gong – Vysočany

přidáno: 12. 2. 2014 12:43, autor: ivana.vavrova2@zsdrisy.cz   [ aktualizováno 13. 2. 2014 8:03 ]
     
V úterý 11. února se téměř celá pátá třída vypravila do Prahy na divadelní představení: Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara. Na představení se všichni moc těšili, protože již od Vánoc čteme komiksy J. Foglara. (Chtěla bych touto cestou poděkovat dědečkovi Patrika za zapůjčení komiksů).  Všichni již dobře ví, kdo patřil do klubu Rychlých šípů (Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka). 
   Komiksové příběhy Rychlých šípů  mají silně výchovný charakter, mnohé díly končí radou nebo ponaučením. Nabádají k řádnému chování, pomáhání slabým a nemohoucím či vystupování proti bezpráví. V neposlední řadě vedou ke zdravému životnímu stylu (sportování a nekouření). Rychlé šípy jsou v Česku všeobecně známé. Jméno Mirka Dušína se stalo synonymem bezchybného kladného hrdiny, jeho opakem jsou členové soupeřícího Bratrstva kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.

Záhada hlavolamu je dobrodružná kniha Jaroslava Foglara. Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. A stručný obsah knihy:

       Rychlé šípy začnou vydávat časopis Tam-Tam, do kterého začnou později shánět zajímavé informace. Z toho důvodu se vydávají do Stínadel, kde objeví starého kostelníka, který si pamatuje na Jana Tleskače a od něj se dozví o Ježkovi v kleci. Později se jim podaří objevit část Tleskačova deníku, ze kterého se dozví, že Jan Tleskač pracoval na nějakém vynálezu. Poté do Stínadel chodí Rychlé šípy častěji a v kostele svatého Jakuba hledají další část deníku Jana Tleskače, kterou naleznou ve zvonici kostela. Z této části se dozvědí, že tajemný vynález je létací kolo, jehož plánek Tleskač schoval do ježka v kleci. Také je zde uveden návod na vytažení ježka ven z klece.

       Během svých výprav se seznámí i s jedním z kandidátů na Velkého Vonta Otou Losnou, se kterým se spřátelí a podělí o některá svá tajemství včetně návodu na vytažení ježka z klece. Za to jim Losna slíbí, že jim půjčí ježka, který je symbolem Velkého vontství, ihned jak volby vyhraje. Přestože Losna vítězí, ježka se násilně zmocní otec druhého kandidáta Mažňák, který, jak se ukázalo, byl zároveň mistrem zámečnického učně Jana Tleskače a po návodu na létající kolo prahne. I s ježkem však spadne do stoky, hlavolam ztrácí a umírá na infekci způsobenou požitím kontaminované vody ze stoky.

       Představení bylo pěkné a nikdo nechtěl opustit dobrodružný příběh, do kterého jsme byli díky partě chlapců z Rychlých šípů vtaženi. viz foto - video  DCH
 
 
Comments