4.2. Den V Praze

přidáno: 5. 2. 2015 9:08, autor: Ivana Vávrová   [ aktualizováno 7. 2. 2015 0:41 ]

Ve středu 4. února jela celá škola na vlastivědnou prohlídku našeho hlavního města. Putování Prahou jsme začali na Malé Straně, kde si děti mohly prohlédnout Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Sídlo PS PČR tvoří skupina starobylých paláců a měšťanských domů. Prohlídka začala v Paláci Smiřických, kde děti přivítala paní průvodkyně a seznámila je s průběhem vlastní prohlídky PS PČR. Následoval Šternberský palác, kde děti nejdříve musely projít bezpečnostní kontrolou, aby mohly pokračovat ve vlastní prohlídce. Thunovský palác patří k nejstarším parlamentním budovám nejen v Evropě, ale i na světě. Právě zde se nachází hlavní jednací sál Poslanecké sněmovny, který si děti mohly prohlédnout.

Chrám sv. Mikuláše, nejslavnější barokní chrám Prahy, stojí uprostřed Malostranského náměstí a my jsme ho nemohli minout bez povšimnutí. Je čelným příkladem rozvinuté architektury vrcholného baroka. Každého příchozího ohromí zejména svými rozměry a monumentálně pojatým interiérem. Patří mezi nejvýznamnější a nejcharakterističtější dominanty Malé Strany.

Z Chrámu sv. Mikuláše naše kroky směřovaly na Karlův most. Počasí nám přálo, svítilo krásně sluníčko, na mostě moc turistů nebylo a tak se naše skupina bez větších problémů prošla po mostě, který k Praze neodmyslitelně patří. Děti viděly Národní divadlo, Petřín, Pražský hrad, ale i umělce, kteří na mostě malují a prodávají svá díla.

Po obědě nás čekal Pražský hrad – jeden z největší hradních komplexů na světě. Viděli jsme střídání Hradní stráže. (Na stráži stojí každý voják hodinu v jakémkoliv počasí – tento fakt děti zhodnotily, že by to nevydržely.) Přes jednotlivá nádvoří jsme se dostali až ke katedrále svatého Víta, která patří mezi nejnavštěvovanější stavby v Čechách. V roce 1334 položil Karel IV. základní kámen k této katedrále, která je dnes největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Katedrálu jsme si mohli prohlédnout alespoň zčásti, přesto to stálo za to. Na třetím nádvoří jsme se zastavili u sochy sv. Jiří a nešlo přehlédnout Obelisk (vysoký štíhlý čtyřboký monolitický jehlan), který zde byl odhalen u příležitosti 10 let od vzniku Československa, v roce 1928. Pak už jsme museli Pražský hrad opustit, čekali na nás v Hrzánském paláci.

Ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Dny české státnosti připravil Úřad vlády České republiky právě v Hrzánském paláci výstavu určenou dětem prvního a druhého stupně základních škol. Kreslenou, dětem srozumitelnou formou představuje české státní symboly, jejich původ, význam a možnosti použití.

Naše putování Prahou se chýlilo ke konci. Už jen dojít na místo, kde na nás čekal autobus. Jaké milé překvapení nás čekalo během cesty na Pohořelec – uslyšeli jsme tóny, které nešlo přeslechnout. Praha se s námi rozloučila krásnou loretánskou zvonkohrou. DCH

Video YouTube